Łukasz Dyczko zagra już 3 września w Kolonii
Łukasz Dyczko zaraz po ogłoszeniu wyników konkursu Młody Muzyk Roku 2016 (fot. K.Kurek/TVP)

Osiemnastoletni triumfator konkursu Młody Muzyk Roku 2016 zawalczy w prestiżowym konkursie Eurowizja dla Młodych muzyków. Transmisja już 3 września na antenie TVP Kultura o godzinie 20:00. Przebieg muzycznych zmagań komentować będą Agnieszka Szydłowska oraz Włodek Pawlik.

W kwietniu brawurowo zagrał „Rapsodię na saksofon i orkiestrę” Andre Waigneina i wygrał konkurs Młody Muzyk Roku 2016. Po finale nie krył zaskoczenia i mówił: Granie z orkiestrą to dla muzyka zupełnie nowe doświadczenie, to jak wypłynięcie na nowe wody.

Jego przygoda z saksofonem zaczęła się nietypowo. Początkowo Łukasz Dyczko uczył się grać na flecie, bo jego postura uniemożliwiała naukę na saksofonie. Po wymarzony instrument sięgnął dopiero jako dziesięciolatek. Obecnie uczy się w Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Bernarda Steuera.

Jak na młodego instrumentalistę ma ugruntowane zainteresowania, nie tylko te muzyczne. Z kompozytorów najbardziej ceni Francisa Poulenca a jego ulubionym utworem „Step” Zygmunta Noskowskiego. Marzy o występie w londyńskiej Royal Albert Hall na Promsach.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków to jeden z najbardziej znanych w Europie konkursów dla młodych instrumentalistów o ponad trzydziestoletniej historii (jego pierwsza edycja odbyła się w 1982 roku). W tym roku po raz drugi finał imprezy odbędzie się na placu przed słynną Katedrą w Kolonii.

W Konkursie weźmie udział 11 uczestników reprezentujących różne kraje europejskie. Podobnie jak Konkurs Piosenki Eurowizji – wydarzenie firmowane jest przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Głównym producentem jest niemiecka telewizja WDR.

W tym roku gospodarzem koncertu będzie wybitny skrzypek Daniel Hope oraz niemiecka dziennikarka Tamina Kallert. Jako dyrygent wystąpi Clemens Schuldt, który poprowadzi kolońską orkiestrę WDR.

Młodych muzyków oceniać będzie jury. W jego skład wchodzić będą: skrzypek Julian Rachlin, wiolonczelista i dyrygent Jonathan Cohen, trębaczka Tine Thing Helseth, grający na tubie Andreas Martin Hofmeir, pianistka Alice Sara Ott.

Oficjalna strona Konkursu: http://www.youngmusicians.tv/page/cologne-2016


Transmisja finału konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków na antenie TVP Kultura 3 września o godz. 20:00. Zmagania młodych muzyków komentować będą Agnieszka Szydłowska i Włodek Pawlik.